Wederzijds Mentorschap: Hoe ga jij hier mee om?
05-07-10 - “Bij de Politieacademie heb ik vijftien maanden lang vakkennis opgedaan: leren schieten, aanhoudingstechnieken, alles wat je moet kunnen om op straat te werken. Direct na mijn opleiding ben ik als unithoofd bij de verkeerspolitie in Assen ingestroomd. Ik voelde me meteen thuis in het uitvoerende politiewerk.” Na haar studie Europese Bestuurskunde aan de Universiteit Twente werkte Marieke Schnoing zes jaar bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst. In 2004 solliciteerde zij als zij-instromer bij de politie. Als plaatsvervangend diensthoofd van de Dienst Personeel en Organisatie van het Korps landelijke politiediensten (KLPD) is zij voor wederzijds mentorschap gematcht met Hans Lesscher, districtschef Almere.
Niet gelijk in je eigen kracht gaan zitten
Aan talentvolle hoogopgeleide vrouwen zoals Marieke Schnoing biedt de politie MD-trajecten aan. In dat kader werd zij begin 2010 geplaatst in een MD-traject bij de Dienst P&O van het KLPD. Schnoing: “Ik kwam daar in een omgeving van bedrijfsvoering, een heel andere wereld. Ik moest ontdekken hoe dat bij mij paste en wat ik er kon leren. Ik kwam uit het blauwe proces en werd toegevoegd aan een team van twee mensen die altijd in de bedrijfsvoering gewerkt hadden. Al snel ging ik datgene doen waar ik goed in was: leidinggeven. Maar dat kon ik al, dus dat hoefde ik niet te leren. En het was nou juist de bedoeling dat ik in die functie nieuwe werkervaring zou opdoen voor mijn volgende stap. Ik moest dus uitvinden hoe het in z’n werk ging in de bedrijfsvoering en niet meteen in mijn eigen kracht gaan zitten.”
Net even anders
Op de vraag of wederzijds mentoraat haar heeft geholpen daar een weg in te vinden, antwoordt zij: “Ja, ik heb met Hans Lesscher vanaf de eerste dag heel prettig gepraat. Ik belde hem op als ik tegen iets aanliep waar ik geen raad mee wist om te vragen: ‘Wat moet ik hiermee?’ Als districtschef heeft hij veel ervaring met onderwerpen die specifiek met personeelszaken te maken hebben. Ook zijn kennis van de politiecultuur helpt mij. Ik kan aan hem vragen: ‘Hoe ga je hier nou mee om binnen de politiecultuur?’”
Iemand om mee te sparren
“Er was een voorlichtingsbijeenkomst over wederzijds mentorschap waarbij je kon aangeven waarop je wél en waarop je juist niet zit te wachten. Ik wilde iemand met wie ik kon sparren. Vooral geen vaderfiguur die mij geruststellend ging toespreken. Lesscher is niet echt een traditionele politieman, hij heeft in het bedrijfsleven gewerkt en is teruggekomen bij de politie. Juist daarom is hij een geschikte sparringspartner voor mij. Komisch is dat hij per 1 augustus weer naar het bedrijfsleven gaat en dat ik op die dag begin als unitchef in Ede en plaatsvervangend districtschef West-Veluwe Vallei. We gaan dan gewoon door met onze gesprekken, we maken dit mentoraat af.”
Gelijkwaardig
In de gesprekken speelt het voor haar niet dat de politie een hiërarchische organisatie is. “Meteen toen wij elkaar ontmoetten was er die klik waardoor wij gelijkwaardig met elkaar praten. Ik loop ergens tegenaan en vraag: ‘Hoe doe jij dat?’ Hij vertelt mij voorbeelden uit zijn ervaring en zegt: ‘Misschien heb je er wat aan’.”
Meer informatie
Lees meer over het programma Wederkerig Mentorschap.
