Nieuw in de rubriek Successen: Michel Öz
10-03-11 - De politie kent slechts 4% allochtone leidinggevenden. Het programma ‘Leiderschap en Variatie’ biedt door- en zijinstromers kansen om zich te ontwikkelen als tactisch of strategisch politieleider. Michel Öz is een van hen. Öz werkte tot zijn grote tevredenheid als teamleider bij de Nationale Recherche. Toch voelde hij geen enkele aarzeling om mee te doen aan het kandidatenprogramma. “Van deelnemers wordt verwacht om te werken in een andere context. Dit bood me de kans in een ander korps en op een heel andere werkterrein ervaring op te doen,” zegt de 45-jarige Öz. Hij hoopt nu een sprong te kunnen maken van operationeel naar tactisch-strategisch leidinggevende.

Praktijkervaring opdoen
Öz studeerde enkele jaren geleden als bestuurskundige aan de Erasmus universiteit af. Daarvoor voltooide hij cum laude een hbo-opleiding Management, Economie en Recht. Politietop Divers bood hem de gelegenheid om binnen een regiokorps een jaar lang ook nog praktijkervaring op tactisch-strategisch niveau op te doen. “Het spannende was dat ik me in een heel andere context kon ontwikkelen. Ik kreeg een werkervaringplek in Gelderland-Midden. Ik werd ‘leerling districtschef’ van Arnhem-Veluwezoom en toegevoegd aan de districtsleiding,” vertelt Öz.
“Wat je vooral leert is wat het lokale belang voor de politie betekent. Hoe je rekening moet houden met bestuurlijke belangen. En hoe belangrijk het directe contact met burgers is als je als politie de juiste dingen wilt blijven doen. De inhoud van het werk is ook anders. In plaats van internationale en nationale opsporing krijgt je te maken met lokale openbare orde vraagstukken en de wens van burgers en bestuur dat je als politie zichtbaar op straat bent.”
Turkse jongeren
Op welke manier speelde zijn culturele afkomst een rol in zijn functioneren als leidinggevende? “ Geen bijzondere, “antwoordt Öz. “ Ik ben in de eerste plaats een gewone politieman die in Leiden is opgegroeid. Maar mijn vader is Turks en dat heeft me wel geleerd oog te hebben voor culturele verschillen. Dat kwam van pas toen er hier in het district Arnhem-Veluwezoom problemen met Turkse jongeren waren. Iemand opperde het idee om ze collectief te benaderen en openlijk de problematiek met hen te bespreken. Ik weet dat ze dan meteen in het defensief schieten. Een-op-een-gesprekken werken bij hen beter.”
Ervaring meenemen
De komende maanden wordt meer duidelijk over de toekomst van Öz. Binnenkort praat hij met de kwalificatiecommissie van het KLPD die beoordeelt of hij voor een tactisch-strategisch leidinggevende functie in aanmerking komt. “De komende periode wordt spannend,” zegt Öz. “Zelfs als ik me kwalificeer is er geen zekerheid of ik terugkeer bij de Nationale Recherche. De kans bestaat dat ik bij een ander onderdeel van het KLPD terechtkom.”
Wat denkt hij aan de ervaringen in Gelderland-Midden te hebben als hij naar het KLPD zou terugkeren? Öz: “Ik begrijp nu beter dan voorheen de regioproblematiek en de bestuurlijke context en kan de belangen vanuit een nationale, regionale en lokale invalshoek bekijken. Ik heb ervaren met welke problematiek de politiemensen in de regio’s en districten te maken hebben en hoe zij ermee omgaan. Daardoor ben ik beter in staat om lokaal, regionaal en nationaal met elkaar te verbinden.”
Lees meer interviews in de rubriek Mijn carrière > Successen.
